вівторок, 24 жовтня 2017 р.

Планування кафедри вчителів основ здоров'я,фізичної культури та "Захист Вітчизни"

ПЛАН РОБОТИ КАФЕДРИ
 ВЧИТЕЛІВ
ОСНОВ ЗДОРОВ'Я , ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ТА «ЗАХИСТУ ВІТЧИЗНИ»
Вільшанської ЗШ
 І-ІІІ ступенів
(ОПОРНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД)
на 2017-2018 н.р.
ЗАСІДАННЯ І
ВЕРЕСЕНЬ
Засідання «круглого столу» з методичних питань
п.п
Зміст
Форма
проведення
Відпові-
дальні
1.
Про виконання плану роботи за минулий навчальний рік та обговорення плану роботи кафедри на 2017-2018 навчальний рік. Звіти. Обговорення.
Круглий
стіл
Керівник кафедри Стойкова С.В., члени кафедри:Касьяник О.П.,Балєва Л.П.
2.
Аналіз навчальних програм, підручників  на 2017-2018 навчальний рік.
Круглий
стіл
Керівник кафедри Стойкова С.В., члени кафедри:Касьяник О.П.,Балєва Л.П.
3.
Опрацювання інструктивно-методичних матеріалів Міністерства освіти і науки України, ознайомлення з ними. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з навчальних предметів. Огляд нормативних документів та методичних рекомендацій щодо оформлення сторінок класних журналі у 5-11 класах.
Концепція « Нової української школи». Розгляд Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді.


Круглий
стіл
Члени кафедри
4.
  Про ведення обов′язкової ділової документації відповідно до нормативних вимог (класних журналів, журналів індивідуального навчання, факультативів, календарно-тематичного та поурочного планування)
Круглий
стіл
Члени
кафедри
5.
Про попередження травматизму на уроках фізичної культури
Розподіл доручень між членами кафедри

Круглий
стіл
Члени
Кафедри:Балєва Л.П.,Касьяник О.П.
Завдання членам кафедри
1.
Підготовка учнів до участі в конкурсах та спартакіадах. Всеукраїнська гра «Сокіл» («Джура»)


                                                          ЗАСІДАННЯ ІІ
ЖОВТЕНЬ
ТЕМА: Сучасний урок
п.п
Зміст
Форма
проведення
Відпові-
дальні
1.
Про підвищення вимог до виконання статутних взаємовідносин на уроках предмета «Захист Вітчизни».
Методичний
марафон
Члени кафедри
2.
Застосування інноваційних технологій на уроках . Вимоги до сучасного уроку.
Доповідь
Керівник кафедри Стойкова С.В.
3.
Провести предметний тиждень

 Члени кафедри
4.
Огляд методичної літератури.
Круглий
стіл
Члени кафедри









                                                     



                                                   ЗАСІДАННЯ ІІІ
травень
ТЕМА:Підсумки
п.п
Зміст
Форма
проведення
Відпові-
дальні
1.
Техніка безпеки на заняттях з ВОГНЕВОЇ підготовки.
Доповідь
Касьяник О.П.      
2.
 Про практичні заняття з Цивільної оборони
Обговорення
Члени
кафедри
3.
Використання ІКТ на уроках основ здоровя , «Захист Вітчизни» та в позакласний час.
Ділова гра
Члени
кафедри
4.
Обговорення матеріалів періодичної преси.
Пові-
домлення
Члени
кафедри
5.
Підсумки. Про аналіз роботи кафедри вчителів фізичної культури, основ здоров’я та предмета «Захист Вітчизни» за 2017/2018 навчальний рік.
Круглий
стіл
 Керівник кафедри Стойкова С.В.
Члени
кафедри













 Керівник кафедри : Стойкова С.В.

неділю, 9 липня 2017 р.

До 100-річчя з дня народження В.О.Сухомлинського

Тема: « Шандор Петефі.  «Коли ти муж, — будь мужнім...»
Уславлення людської гідності у вірші Ш.Петефі «Коли ти муж,будь мужнім» .Кодекс честі справжнього чоловіка.
Мета:зацікавити учнів особистістю Шандора Петефі, розвивати інтерес до його ліричних творів; формувати вміння аналізувати ліричний твір. Виховувати моральні якості.
Обладнання: мультимедійна презентація., тексти вірша.
Тип : урок аналізу ліричного твору.
Хід уроку
1.Актуалізація опорних знань.
Вступне слово вчителя.Сьогодні ми поговоримо про мужність..Скажіть , чи відоме вам значення цього слова
Складіть асоціативний ряд до слова «мужність».
Мужність-  відвага, рішучість, сміливість.
У кожного народу є мужні, сміливі, рішучі люди. Патріоти свого рідного краю.
Читання епіграфів до уроку.
Встань,  мадьяр,  на  клич  Вітчизни!
Встань,  часи  настали  грізні!
Вирішиться  в  смертнім  полі —
Жить  нам  вільно  чи  в  неволі?     Ш. Петефі
Він  був  найпалкішим  співцем 
кохання,  патріотизму  і  свободи…     Ян  Неруда
Як ви розумієте епіграфи до уроку?
Про кого піде мова на нашому уроці.
Повідомлення теми і мети уроку.
1.Учениця – біограф розповідає про біографію Ш.Петефі.
2.Учениця продовжує повідомлення про життя Петефі у Пешті.
У 1849 році під Шегешвором у зіткненні з російськими козаками армії Паскевича загинув видатний угорський поет Шандор Петефі. Місце його поховання не було знайдено.
На будинку, де Петефі  провів  останню ніч свого життя, вирізьблено слова : «Тут  він був ще людиною, звідси вийшов у свій великий шлях, щоб стати зорею. Сяйво її вічно.
3.Учениця розповідає про Ш.Петефі і Україна. 
Прослухавши розповідь , заповніть анкету поета.
4 учениця знайомить з виставкою книг Ш.Петефі.
Поетична пауза. Виразне читання вірша. «Коли ти муж,будь мужнім»
Робота над змістом поезії.
Аналіз поезії за строфами.
Читання 1 строфи. Знайдіть поетичний рядок, у якому поет дає першу пораду мужній людині. (“Знайди життєву путь”).Чи згодні ви з тим, що від цих мужніх, сміливих героїв доля “тікає”? (Так, вони самі обирають свою “життєву путь”).
Читання 2 строфи.
Назвіть ключовий рядок другої строфи. (“Твори у вирі битви”.)
Яку пораду дає поет мужній людині? Як ви її розумієте? (Твори власне життя у великих важливих справах, борись, будь дієвим і активним).
Доведіть, що у другій строфі автор закликає читачів до героїчного життя. (Петефі стверджує, що закликати, говорити - цього не досить, треба мужньо боротися з мечем у руках, тобто активно діяти).
(“Твори у вирі битви,
А довершивши твір –
Замовкни, як змовкає
Гроза за краєм гір.”)
Чи можна порівняти з грозою життя самого Шандора Петефі? (Так, його життя було яскравим і величним, він загинув смертю героя на полі бою).
Читання 3 строфи. Який поетичний рядок ви пропонуєте записати як заклик мужній людині? (“Вмій правду боронить”).
У чому автобіографічність цієї строфи?
Яку “правду боронили” Шандор Петефі та його мужні товариші на полі бою?(Право угорців на свободу і незалежність).
Читання 4 строфи.
До чого закликає мужню людину поет у цій строфі? («Борися і страждай, Але своєї волі Нікому не віддай!»).
Що, по-вашому, значить «продаватися», бути рабом? (Відмовлятися від Батьківщини, боротьби за її незалежність, від своїх переконань, друзів заради власної користі, грошей, кимось запропонованих).
Як ви розумієте вислів «голодний, але вільний»? (Непродажна людина може бути голодною, але внутрішньо завжди залишається вільною. Вона нікому не віддає і не продає своєї волі).
Чи згодні ви взяти вислів «голодний, але вільний» собі за девіз.
Читання 5 строфи. Які рядки вірша звучать як побажання мужній людині? Зачитайте їх. (Останні чотири рядки)
“Будь дубом, котрий буря
 З корінням вирива,
 Але який не гнеться
 Під вітром, як трава!”
 Давайте розмістимо ці рядки у центрі схеми і спробуємо довести, що це центральна метафора твору.
Чому саме “дуб”? Які властивості дуба найбільше приваблюють поета? (Це дуже міцне дерево, яке буря може з корінням вирвати, але воно “…не гнеться під вітром, як трава!”).
Перенесемо ці якості на людину. Виявляється, мужня людина може загинути, але вона ніколи не зрадить своїм цінностям. Перерахуйте за схемою, яким саме цінностям.(Буде завжди протистояти долі, творити своє життя “у вирі битви”, боронитеме правду, берегтиме свою волю – ніколи не продасть.
Заповнення таблиці з ключовими фразами.
Чи можна вважати ці цитати за кодекс честі справжнього чоловіка?
Як можна пояснити девіз ліричного героя «Голодний, але вільний»? Чи жив за цим девізом сам поет?
Визначення теми і ідеї вірша.
Тема - вибір життєвого шляху.
Ідея – уславлення людської гідності, самоповаги, мужності, засудження приниженості, внутрішнього рабства.
Робота з ілюстрацією. Чи відображає  картина Ласло Хегеуса «Смерть Петефі Шандора» (1850 р.) тему та ідею вірша «Коли ти муж, — будь мужнім...» ?
Робота з літературознавчим словником.
Літературна розминка. Повторення значень
теоретично - літературних понять: антитеза,епітет,алегорія,метафора, анафора.
Наведіть приклади використання  цих понять у вірші.Поясніть роль анафори у вірші.
Анафора- це образний центр,який несе на собі найбільше
ідейно- емоційне навантаження.
Підсумкова бесіда
1.Чому Шандора Петефі часто називають угорським Шевченком?
2.Чи згодні ви зі словами епіграфу?
3.Як зробити вибір між гаданими і справжніми життєвими цінностями?
4.Чи вдалося зробити такий вибір Ш.Петефі?

Додатковий матеріал.
Народився Шандор Петефі в незаможній родині, в м. Кішкереш, а його справжнє прізвище було Петрович, адже батько Петефі був сербом, а мати — словачкою.
 Батько Шандора, Іштван Петрович, займався сільським господарством, і життя його сім'ї мало чим відрізнялося від життя заможних селян.
Іштван був людиною суворою, але любив свого сина і мріяв зробити його «паном» —дати хлопцеві хорошу освіту. Він міг собі це дозволити — з року в рік справи в господарстві йшли все краще.
Навчався він чудово, особливо цікавився природничими науками, історією та географією, любив малювати. За блискучі успіхи з угорської мови та віршування вчитель в гімназії м. Асод доручив Шандору написати прощальний вірш до урочистостей з нагоди завершення навчального року. Юний поет успішно впорався із завданням і здобув премію. Вірш «Прощання» — це перша поетична спроба Петефі, яка збереглася.
У 1838 році сильний весняний розлив Дунаю зніс будинок та хутір Петровичів, у воді загинуло все їхнє
господарство. Сім'я розорилася. Гроші, які Іштван щедро позичав родичам та друзям, ніхто не повернув.
Продовжувати освіту Шандор не мав можливості. За блискучі успіхи хлопця приймають навчатися за державний кошт. Але гордість Шандора страждає, а злидні після благополучних років видаються жахливими. Не закінчивши навчання, серед зими, 16-річний юнак вирішує втекти до столиці Угорщини — міста Пешта.
У Пешті Шандор веде злиденне життя і восени 1839 року, рятуючись від бідності, йде добровольцем у
військо. Однак служба закінчилася для нього вже через рік — він був звільнений за станом здоров'я (через туберкульоз). Комісований солдат прибивається до групи мандрівних акторів і їздить з ними по всій Угорщині. Згодом понад п'ятдесят міст, містечок і сіл Угорщини пишатимуться тим, що їхніми вулицями ходив поет Шандор Петефі.
Шандор не полишає писати вірші — вони даються йому легко, в них відчувається дух народної поезії. Його безіменні вірші швидко поширюються і здобувають популярність. Молодий поет багато писав, а щоб вижити, читав свої вірші в шинках селянам, студентам, солдатам за кусень хліба і миску юшки. Твори його швидко поширювалися серед народу і ставали піснями.
У 1849 році під Шегешвором у зіткненні з російськими козаками армії Паскевича загинув видатний угорський поет Шандор Петефі. Місце його поховання не було знайдено.
На будинку, де Петефі  провів  останню ніч свого життя,вирізьблено слова : «Тут  він був ще людиною, звідси вийшов у свій великий шлях, щоб стати зорею. Сяйво її вічно.
Ім’я Шандора Петефі для угорського народу – національний символ. Вулиці і площі названі на його честь є у багатьох містах Угорщини, Румунії, Словаччини, а також на Закарпатті, де проживає велика угорська громада, яка дбайливо шанує пам’ять про найвідомішого зі своїх  поетів. Не даремно в Ужгороді та Берегові встановлено бронзові пам’ятники Петефі.
12 грудня 2009 року в Києві, на бульварній частині Бульварно-Кудрявської вулиці між будинками № 8 та № 11, у відповідності двостороннім домовленостям мерів міст-побратимів Києва та Будапешта Леоніда Черновецького та Габора Демскі за кошти міської влади Будапешта та меценатів поету встановлене погруддя.






четвер, 15 червня 2017 р.

Спадщина Сухомлинського

Виховна година «Доброта –ключ до людських сердець» 5клас
«Людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити»
О.А.Захаренко
Мета: Формувати у дітей почуття доброти, любові до навколишніх людей,
допомогти дітям усвідомити, що чуйного, доброзичливого ставлення
потребують не лише люди, а й весь оточуючий світ; розвивати
потребу робити добро, не чекати винагороди.
Виховувати в учнів доброту, порядність, бажання підтримувати
ближнього у скрутну хвилину, використовуючи тексти оповідань В.О.Сухомлинського.
Вступне слово вчителя

Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало
Бо стільки всюди зла – людина вже не та.
Тож люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Здавна люди на землі цінували чесне, щире, правдиве життя. Треба утримуватися
від поганих вчинків. Зло, як відомо довго не забувається. А от добро помножує
добро.
Діти, щоб люди вас поважали, приязно ставились до вас, ніколи не забувайте і
завжди дотримуйтесь золотого правила вихованості: ставтесь до людей так як би
ви хотіли, щоб люди ставились до вас.
Все: із доброго чи злого,
Починається з малого.
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка,
Хліб – маленької зернини,
Дощ із чистої краплини.
- Діти, а що означає саме слово доброта?
(довідкове бюро)
Доброта - чутливість, стан душі людини, що спонукає творити добро.
Мозковий штурм
А зараз проведемо мозковий штурм
- Чи можна прожити без доброти? Чому
- Навіщо людям доброта?
- Самому робити добро чи чекати поки попросять?
- До кого можна бути добрим?
- Кого в нашому класі можна назвати добрим?
- На що схожа доброта? Мені здається, що на посмішку матері, а вам?
- Де в природі можна взяти фарби й звуки, щоб описати доброту?
- Давайте доберемо тематичний словник до слова «доброта» створимо
павутинку.
Створення асоціативного куща
                                             
                                   Доброта

А зараз з допомогою нашого словничка спробуємо змалювати портрет
доброї людини.
Послухайте лист від одного хлопчика. Хто покарав його?
- Я образив товариша.
- Я штовхнув однокласника, я вдарив собаку;
- Я забрав іграшки у сестри. Всі пішли від мене, я залишився один і гірко
заплакав.
- Хто покарав його? – спитала сусідка
- Він сам себе покарав – відповіла мама.
- Чи можна назвати добрим цього хлопчика?
- Чому?
- Чому він плакав? Яким був хлопчик? (жорстоким, грубим, злим)
- Яким ви уявляєте портрет доброї людини? (доброзичлива, уважна, чуйна,
ввічлива, весела, правдива, люб´язна, привітна, дружня)
Тож, діти намагайтеся поводитись так, щоб всі люди казали про вас саме
такими словами.
Мудрець сказав: «Живи, добро звершай
Та нагород за все це не вимагай
Лиш в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра
Нехай живе ця стара:
Людина починається з добра.
Добре слово, що ясний день – говорить народне прислів´я. Словом можна
висловити, що завгодно: про що думаєш, чого хочеш. Треба тільки міти
правильно ним користуватися щоб тебе зрозуміли і не образились.
Слово – це справжнє чудо!
Ви вірите діти? Слово може бути другом а може бути ворогом. Наш народ
склав дуже мудрі прислів´я про слово але вони розсипались спробуємо їх
зібрати.
Робота в групах.
- Добре слово і залізні ворота відкриває.
-Тепле слово і в мороз зігріє.
- Добре слово людині що дощ в посуху.
- Слово – ключ яким відкривають серця.
Людина не може жити одна.
Найбільше щастя і радість людини – це спілкування з іншими людьми.
До всіх сердець як до дверей
Є ключики малі.
І кожен легко підбере
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам´ятать неважко –
Маленькі ключики твої –
«Спасибі» і «Будь ласка».
Зеленіє навіть пень
Як почує «Добрий день».
Коли згасає сонце у росі
й зоря лягає лагідно на плечі,
серед знайомих рідних голосів
ми чуємо привітне «Добрий вечір».
Щоб знову зустрітись в годину призначену
Щиро кажу я усім: «До побачення».
Будь ласка, спасибі і Будьте здорові-
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути і в школі, і вдома,
Від мами, учителя й просто знайомих.
Тож радьмо частіше їх, друзі, вживайте,
Даруйте сміливіше радісний настрій.
Саме ці чарівні слова роблять людину ввічливою, привітною і доброзичливою.
Сказавши їх – радієш іншому, бажаєш добра ближньому.
Тож не забувайте їх щодня промовляти.
Пошук добрих слів
- А зараз спробуємо відшукати добрі слова. Щоб знайти вихід з будь-якої ситуації.
1.Оленка робила подарунок для мами. Братик побіг і частина папірців злетіла.
Оленка готова була заплатити, але братик сказав чарівне слово. Яке?
Оленка посміхнулась і сказала братику…
2.Бабуся зшила для Катрусиної ляльки плаття, але воно виявилось малуватим.
Катруся засмутилася. А бабуся попросила принести ляльку і зшила інше плаття.
Дівчинка була рада. Вона…
3.До Тані на день народження прийшли друзі. Вони вітають її, вручають
подарунки. Побачивши книгу, Таня засмучено відповідає: «У мене вже є така!
Взявши коробку цукерок каже: «Я такі не люблю». (Як вона мала вчинити?)
4. Тарасові на день народження батько подарував велосипед. Хлопчик був радий.
Як він міг виразити свою радість?)
- Діти, а чи чули ви про лицарів? Яку людину ми називаємо лицарем?
(Лицарем називають людину, котра здатна на подвиг заради іншої людини)
Лицар той. Хто вміє дотримуватись даного слова, хто ввічливий, правдивий, хто заступається за молодших, слабших і кидається на допомогу людині, яка
потрапила в біду.Лицар той, кого не лякає важка праця, хто уважний до своїх близьких, у кого вгрудях б´ється благородне серце.
Лицарями в нашому класі є хлопчики. Це вони – захисники нашої Вітчизни. Тому батьки і вчителі плекають надію, що вони виростуть вірними, достойними синами нашої Батьківщини.
Клянемось лицарями бути,
А отже, доброті служити
За слабих заступитися і дарма не битися.
- Діти, що означає бути гарним другом?
(ввічливим, уважним, не обманювати товаришів, не ображати, завжди
приходити на допомогу, бути подільчивим, добрим)

     А ще учні нашого класу створили скарбничку добрих справ: написали твори про доброту. Кращі з них пропонуємо вашій увазі. (Зачитують твори). Нарешті прийшов час заспівати.
Пісня «Доброта»
Ставлення людини до природи
Милосердного, доброго ставлення потребують до себе не тільки люди, а й увесь оточуючий світ. Кожна, навіть найменша комашка, найтонша билинка здатні відчувати біль. Тому ми повинні любити та піклуватися про природу.
Метелика вловити я не хочу:
Він – квітка неба, хай живе собі!
Щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати,
Й додому я її не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати,
І не попити ранками росу!
І ні стеблинку, гілку чи травинку
Я не ображу - це смертельний гріх!
Бо в кожнім з них живе тримка живинка,
Що світиться довірою до всіх.
Учень: Людина чуйна
І та не вижене із двору,
Коли проживає десяток - другий літ,
Охороняючи садок його й комору,
Притулок дасть, поїсти дасть, як слід.
Вчитель: Наш український народ склав вислови про важливу цінність людини,
яка має бути девізом для кожного. Які прислів´я ви знаєте?
Зле слово ранить, а добре – лікує.
Доброму всюди добре.
Життя дано на добрі справи.
Добро довго пам´ятається.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Перший крок до добра – не роби зла.
Ситуація із творів Сухомлинського
І нарешті настав час говорити про людину, яка все своє життя присвятила дітям. Сам був доброю людиною і хотів, щоб всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили маму, тата, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.
- Про кого іде мова? Хто ж ця людина? (В.О.Сухомлинський)
Написав для вас, діти, дуже багато повчальних оповідань і казок. Над деякими ми з вами і попрацюємо в групах.
1 група: -З якого твору ці рядки? (Сиди, Юрку, біля дідуся, доглядай за ним. Попросить води – подай свіжої)
- Чому Юрка просили доглядати за дідусем?
- Що трапилося?
- Що хотів автор сказати?
Склянка води
Юрків дідусь занедужав. Дідусеві вісімдесят п’ять років. Він знає чимало цікавих казок та дивних бувальщин, які любить слухати Юрко. А зараз дідусь лежить і важко дихає. Мама наказала:
-         Сиди, Юрку, біля дідуся, доглядай за ним. Попросить води – подай свіжої, попросить відчинити вікно – відчини. Юрко сидів біля постелі хворого дідуся, читав книжку. За півдня дідусь разів зо три попросив води. Набридло хлопцеві сидіти. Поклав книжку на стіл, тихо вийшов з хати й побіг до хлопців грати у футбол. Кілька годин гуляв Юрко на стадіоні, вже й сонце до заходу схилилось. Та неспокійно було в нього на душі. Щось немов гнітило його. Покинув Юрко гру, побіг додому. Ледь відчинив двері, підійшов до ліжка – й упав на коліна. Дідусь лежав мертвий. А в склянці не було й краплини води. Потім усе життя Юрка мучили докори сумління. Він думав: дідусь, мабуть, помер тому, що не було води. Йому хотілося пити, а в склянці – ні краплини. А він у м’яч грав із хлопцями.
-         Роби не те, що хочеться, а те, що треба, - навчав Юрко свого сина.


2 група: З якого твору ці рядки ( «Заворушилась заздрість в Оленчиній душі. Тепер, думає, мама вже не любитиме мене так, як раніше)
Народився братик
   В Оленчиної матусі народився хлопчик. Радіє Оленка: тепер у мене є братик. Прокинулася вночі Оленка, бачить – схилилась мама над колискою та й співає колискові. Заворушилась заздрість в Оленчиній душі. Тепер, думає, мама вже не любитиме мене так, як раніше. Бо треба ж і Петрика любити.
- Мамо, - каже Оленка вранці, - ой, як люблю я вас…
- А чого ти мені це говориш? – непокоїться мати.
- Бо хочу, щоб ви мене любили не менше, ніж Петрика… Мама полегшено зітхнула й каже:
- Піди, Оленко, Сонця запитай, як воно ділить своє тепло між людьми? Вийшла Оленка та й питає. А Сонце каже:
- Для кожної людини – все моє тепло. Від першої до останньої іскринки.

- Якою була Оленка спочатку?
- Про що вона подумала вночі? Чи любила дівчинка свою маму?
- З чого це видно? Чому вона хвилювалася?
- Як дівчинка зрозуміла, що помилялася ?
Діти, а в яких творах ще висвітлюється така риса як милосердя, добро.

3 група:Робота з оповіданням «Наш тато одужав»
Василь Сухомлинський "Наш тато одужав” 
   У синьоокої Катрусі сьогодні велика радість. 
Більше року хворів її тато. В лікарні лежав, три операції переніс. Мама й Катруся усе горювали. Не раз, бувало, Катруся вночі прокинеться й чує: мама тихо плаче. 
   А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і бадьорий. 
Радісно сяють Катрусині очі. Як прийшла вона до школи, зустріла на подвір’ї двох своїх однокласників-першокласників – Петька і Гриця. Зустріла и поділилася радістю: 
   - Наш тато одужав. 
Петько і Гриць подивились на Катрусю, знизали плечима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м’яч. 
Катруся підійшла до дівчаток. 
- Наш тато одужав, - сказала вона й засяяла на радощах. 
Одна з них, Ніна, здивовано спитала: 
- Ну той що? 
 Катруся відчула, як до горла підкотилася грудка і їй стало важко дихати. Вона відійшла до одинокої тополі на краю шкільного подвір’я й заплакала. 
- Чого ти, Катрусю, плачеш? – почула вона тихий, ласкавий голос. Підводить голову - Костик, мовчазний хлопчик, шо сидить за останньою партою. 
- Наш тато одужав, - каже, схлипуючи, Катруся. 
- Ой, як здорово! – зрадів Костик. – Біля нашого дому в бору вже зацвіли проліски. 
Зайдемо після уроків до нас, нарвемо і понесемо вашому татові. 
Якби хто знав, як було радісно на душі в Катрусі.

Завдання:
- Яка радість була в дівчинки?
- З ким вона хотіла розділити ту радість?
- Хто поділив радість з Катрусею?
А пригадаємо оповідання «Добре слово»
Добре слово
В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося п’ять років, вона тяжко захворіла: простудилась, почала кашляти й танула на очах. До нещасної матері почали приходити родичі: Олині тітки, дядьки, бабусі, дідусі. Кожен приносив щось смачне й поживне: липовий мед і солодке коров’яче масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон з курячого крильця. Кожен говорив: «Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям і хвороба втече в ліси й на болота». Оля їла мед у стільниках і солодке коров’яче масло, лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й бульйон з курячого крильця. Але нічого не допомагало – дівчинка вже ледве вставала з ліжка. Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:
 - Чогось їй не вистачає. А чого – і сам не можу зрозуміти. Раптом відчинились двері і в хату війшла прабабуся Олі – столітня Надія. Про неї родичі забули, бо багато років сиділа прабабуся Надія в хаті, нікуди не виходила. Але почувши про хворобу правнучки, вирішила навідати її. Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, взяла Олину руку в свою, зморшкувату і маленьку, й сказала:
 - Немає в мене ні медових стільників, ні солодкого коров’ячого масла, немає ні свіжих лісових ягід, ні горіхів, немає ні перепелиних яєчок, ні курячого крильця. Стара я стала, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя правнучко, один-єдиний подарунок: сердечне бажання. Єдине бажання залишилось у мене в серці – щоб ти, моя квіточко, видужала й знову раділа ясному сонечкові. Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке Олине серце забилось частіше, щічки порозовішали, а в очах засяяла радість.   
     – Ось чого не вистачало Олі, - сказав дід Опанас.
–       Доброго слова.


- Що трапилося з дівчинкою?
- Що допомогло видужати Олі?
- Чого вчить це оповідання?
- Що взяли для себе із оповідань Сухомлинського? (треба бути чесними,
ввічливими, милосердними, люблячим, добрим)
Скромність Порядність
Толерантність Совість
Саме такі поняття роблять людину вихованою, доброю. Тож вчіться на
життєвих прикладах цих відомих людей, які залишили після себе добрий слід
на землі.
Анкета для хлопчиків
1.Кого в класі ти можеш назвати принцесою?
2.Кому присвоїш ім´я «добра фея»?
3.Хто схожий на попелюшку?
4.З ким ти хочеш подружитися?
5.Хто нагадує тобі Еллі зі Смарагдового міста?
Анкета для дівчаток
1.Кого в класі назвеш принцом?
2.Кого відзначиш «Орденом доброго серця?»
3.Кого назвеш лицарем?
4.Для кого б віддала свої улюблені речі?
5.Ідеальний хлопчик. Який він є?
Звучить пісня «Добра посмішка»
Вчитель:
Будьте добрими, чуйними. Вчіться піклуватися про інших, співчувати тим, хто в
скруті, допомагати і словом і ділом. А допоможуть вам вчитися батьки, вчителі
Від рідної хати дитину
Веде у широкий світ
Ота єдина стежина,
Що дарує красу і цвіт.
Іди по тій стежці дитино,
Даруй любов і тепло,
І пам´ятай: ти Людина!
Вчись, думай і твори Добро!
(Розквітає квітка, на пелюстках якої розквітають добрі і корисні справи).





середу, 5 квітня 2017 р.

Зміни в Програмі з основ здоров'я для 9 класу , яка буде діюча у 2017-18 н.р.

Основи здоров’я 9 клас     1 год в тиждень замість  0,5год (змінено)

Розділ 1. Здоровя людини  
Життя як феномен. Здоров’я як атрибут людського життя.
Рівні здоров’я. (додано)Дотримання здорового способу життя.
Сфери життя людини. Планування життя. Життєве кредо.(додано)
Сучасне уявлення про здоров'я. Взаємозв’язок фізичної, психічної, соціальної і духовної складових здоров’я.
Чинники, що впливають на показники здоровя.
3 практичних замість 1 .
·        Самооцінка рівня здоров’я.
·        Визначення цілей та розробка планів у різних сферах життя.(додано)
·         Формулювання життєвого кредо (додано)
Учень   наводить приклади: (додано)
- довгострокових і короткострокових наслідків різних способів життя;   
- холістичного підходу до здоров’я;
уміє:
- оцінювати рівень свого здоров’я;
- аналізувати свій спосіб життя, особисті цілі і розробляти довгострокові плани, враховуючи важливі сфери життя;  
демонструє високий рівень мотивації до здорового способу життя, віру в себе, позитивне ставлення до своїх життєвих перспектив.

Розділ 2. Фізична складова здоров’я  
Збереження і зміцнення   фізичної складової здоров'я
А називалась  тема «Фізіологічна і соціальна зрілість».(змінено)

Взаємозв’язок принципів особистої гігієни, адекватного харчування, рухової активності, повноцінного відпочинку.
Види рухової активності. Вплив рухової активності на фізичне, психологічне і соціальне благополуччя людини.
Складові особистої гігієни. Гігієнічні процедури
Біологічні ритми і здоров’я. Значення сну в юнацькому віці.
Харчування для здоров’я. Характеристика поживних речовин. Харчування при різному фізичному навантаженні. Контроль за масою тіла.
Моніторинг здоров’я
Види моніторингу фізичної складової здоров’я. Показники фізичного здоров’я
Замість 1 практичної 2(змінено і додано)

·        Розрахунок калорійності харчового раціону відповідно до енергозатрат організму.
·        Експрес-оцінка індивідуального рівня фізичного здоров’я
Розділ 3. Психічна й духовна складові здоров’я
Самореалізація особистості
Самореалізація у підлітковому та юнацькому віці. Складові самореалізації. Самопізнання і формування особистості.
Формування самооцінки. Поняття життєвого самовизначення. Складові життєвого самовизначення. Критерії і мотиви для вибору професії. Профорієнтація.
Емоційне благополуччя
Природа і види емоцій. Поняття емоційної зрілості. Саморегуляція. Методи самоконтролю.
Уміння вчитися
Умови ефективного навчання. Активне і пасивне навчання. Індивідуальні особливості сприйняття і навчання.
Способи ефективного навчання й підготовки до іспитів. Планування часу.
Самовиховання характеру
Риси характеру. Чинники, від яких залежить характер людини.
Роль життєвих цінностей у формуванні характеру.   Цінності і якість життя.   Моральний розвиток особистості. Самовиховання характеру.
Учень уміє::
- застосовувати  прийоми самоконтролю;
- визначати свій стиль навчання, застосовувати прийоми ефективного навчання, раціонально планувати час;
- аналізувати свої життєві цінності;(додано)

_______________________Практичні роботи 5 замість 1
·        Самооцінка характеру. Проект самовиховання.
·        Визначення індивідуального стилю навчання.
·        Відпрацювання навичок раціонального планування часу і підготовки до  іспитів.
·        Виявлення професійних схильностей.
·        Міні-проект: «Дослідження ринку праці за матеріалами засобів масової інформації».
_____________________
Екскурсія до центру занятості населення.

Розділ 3. Соціальна складова здоров’я
Тема 1. Соціальне благополуччя
Соціальна компетентність (введено нове поняття)
Стосунки і рівні спілкування. Навички ефективного спілкування. Принципи формування міжособистісних стосунків. Стосунки з дорослими і однолітками.
Цінність родини. Чинники міцної родини. Готовність до сімейного життя.
Репродуктивне здоров’я молоді
Стан репродуктивного здоров’я молоді в Україні. Негативні наслідки ранніх статевих стосунків.
Вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров’я. Профілактика вроджених вад.(додано)
ВІЛ/СНІД: проблема людини і проблема людства
Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу: загроза людині. Умови і шляхи інфікування ВІЛ. Формула індивідуального захисту. Тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С.
Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу: загроза людству.   Законодавство України у сфері протидії епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу.  Значення моральних цінностей  для профілактики  ВІЛ-інфікування  і протидії дискримінації ВІЛ-позитивних людей.
______________________Замість_ Розроблення проекту “Вплив чинників ризику на репродуктивне здоров’я”.
·  Відпрацювання прийомів ефективного спілкування (додано)
з дорослими й однолітками.
·   Відпрацювання навичок поширення достовірної
інформації про ВІЛ-інфекцію/СНІД у свому середовищі. (додано)
Тема 2. Сучасний комплекс проблем безпеки замість «Безпека людини і право»
Безпека як потреба людини. Види і рівні загроз. Заходи безпеки. Взаємозв’язок особистої, національної і глобальної безпеки. Концепція національної безпеки України. Сфери національної безпеки.
Глобальні загрози, породжені діяльністю людини.
Розвиток екологічно доцільного мислення і поведінки.
Міжнародне екологічне право. Екологічне законодавство України. Поняття інформаційного суспільства та сталого розвитку.(додано)
_______________________
·        Відпрацювання навичок оцінювання ризику на особистому рівні

Додаткова інформація
·                                     зменшили обсяг теоретичного матеріалу і відповідно збільшили кількість практичних робіт та частку занять, що виконуються поза межами класу (на свіжому повітрі);
·                                 збільшили кількість уроків присвячених безпечній поведінці в Iнтернеті та безпечного спілкування у соціальних мережах;
·                                 зменшили кількість тем з вивчення ВІЛ/СНІДу, збільшили години на вивчення інших інфекційних захворювань, додали інформацію про запобігання наслідків ранніх статевих стосунків та контрацептиви;
·                                 додали до змісту програм матеріал щодо популяризації досвіду життя людей з активним довголіттям; молодіжного руху у формуванні здорового способу життя;
·                                 посилили увагу до запобігання неінфекційним захворюванням; побудови стосунків рівноправного і ненасильницького спілкування;



.