пʼятницю, 12 січня 2018 р.

Урок зарубіжної літератури



Тема. Особливості долі середньовічного поета. Життя Лі Бо як ідеал служіння мистецтву й істині. Творчість Лі Бо — вершина китайської лірики.
Мета: поглибити знання учнів про епоху Середньовіччя в Китаї, отримані на уроках історії; ознайомити із життям та творчістю китайського поета  Лі Бо; показати філософські основи китайської літератури та художній світ його поезії розвивати вміння учнів працювати з підручником, додатковою літературою; виховувати почуття прекрасного
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок
Обладнання: політична карта світу; презентація «Китай», портрет Лі Бо, твори поета.

Великі поети, як високі гори,
мають багатоголосе відлуння.
                                                   Віктор Марі Гюго
Хід уроку
(супроводжується презентацією вчителя)
І. Актуалізація опорних знань (слайд 1, 2)
1. Яку добу ми почали вивчати на минулому уроці?  (Середньовіччя)
2. Назвіть її хронологічні рамки.         (Vст. — ХVст.)
3. Під впливом чого формувалися усі сфери життя за цієї доби?  (Християнської релігії)
4. Скласти гроно «Основні жанри середньовічної літератури»






                героїчний епос              хроніки              релігійна література


 
        

Жанри середньовічної літератури


 


         поезія Трубадурів                   ваганти             лицарська література

ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
Сьогодні я пропоную нам перенестися на Далекий Схід і познайомитися з культурою країни, яку вважають колискою далекосхідної цивілізації. Хочу поговорити з вами про період, який отримав назву «золотого віку» арабської та ірано-таджицької літератур. Ми дізнаємося про творчість великого поета Сходу, ідеалом життя якого було служіння мистецтву й істині а творчість стала вершиною китайської лірики.
2. Оголошення теми і мети уроку (слайд 3)
3. Робота з епіграфом до уроку
          (Учитель зачитує слова В.Гюго і ставить класу «проблемне» запитання: «Чи можемо ми ці слова віднести до творчості Лі Бо?»)
4. Робота з політичною картою
5. Комп’ютерна презентація «Китай» (коротке повідомлення учня про Китай)
6. Розповідь про Китай доби Середньовіччя (повідомлення заздалегідь підготовленого учня)
7. Філософські основи Китайської літератури (слайд 5)



Конфуціанство
Даосизм
Період виникнення
VІ ст. до н.е.
VІ ст. до н.е.
Засновник
Конфуцій
Лао-Цзи
Центральний образ
Родина як основа держави
Людина – частина природи
Провідні теми
Родинні та державні стосунки, громадянська праця людини
Самотність, життя і смерть, пізнання світу

8. Словникова робота (слайд 6)
Буддизм — релігійне вчення що виникло у VІ столітті до нашої ери в Індії, було поширеним у Китаї (провідні ідеї – усамітнення на лоні природи).
 9. Загальна характеристика китайської поезії епохи Тан (слайд 7)
- VІІ — ХІІІ століття — золотий період розвитку поезії;
- поетичне бачення світу; гуманістичний зміст поезії;
- психологічний паралелізм (людина || природа);
- виникнення пейзажної лірики;
- простота форми і глибина думки китайської поезії;
- виникнення двох основних жанрів лірики — ші і ци;
- різноманітність тематики творів.
10. Знайомство з портретом Лі Бо (слайд 8)
11. Біографія Лі Бо (Тай Бо) (тест за комп’ютером)
1.Лі Бо народився:
а) 803 рік;                    б) 701 рік;                    в) 918 рік.
2. Що означає ім’я поета в перекладі з китайської?
а) червона троянда;     б) біла слива;               в) зелена трава.
3. Батько поета займався справою … справою.
а) юридичною;            б) морською;                в) торгівельною.
4. Поет вирушив до даоських монастирів, коли йому було:
а) 14 років;                            б) 16 років;                   в) 17 років.
5. Лі Бо вирушив у мандри коли йому виповнилося:
а) 19 років;                            б) 30 років;                   в) 40 років.
6. Згодом поет отримав запрошення до:
а) монастиря;      б) імператорського палацу;  в) військової частини.
7. Лі Бо познайомився із своїм другом Ду Фу на початку:
а) 30 років;                   б) 35 років;                   в) 40 років.
8. Що зробив у 755 році близький до імператора воєначальник Ань Лушань?
а) одружився;               б) поїхав у подорож;            
в) підняв війська проти уряду.
9. Імператор зрікся престолу:
а) 732 рік;           б) 756 рік;                    в) 760 рік.
10. У 757 році Лі Бо був громадським радником:
а) сина імператора;      б) принца Ліня;           
в) воєначальника Ань Лушаня.
11. Поет помер:
а) 738 рік;           б) 762 рік;                    в) 750 рік.
12. Бесіда
- Чи відомі причини смерті Лі Бо?
- Прочитати  поезію Лі Бо і дати відповідь на запитання: «Що шукав поет у самітництві?»
Мене питають, нащо ви там живете у блакитних горах?
Сміюся і не відповідаю… На серці спокій.
Квітка персика в обіймах струмка спливає.
Є інший світ — не наш людський.
13. «Продовжте речення» (слайд 9)
Прочитавши біографію Лі Бо
я дізнався …
я здивувався …
я уявив …

14. Коротке повідомлення про життя та творчість українського поета і філософа  Григорія Сковороди (слайд 10)
15. Світоглядні концепції Лі Бо та Григорія Сковороди

Лі Бо
Г.Сковорода
Спосіб життя
Мандрування
Мандрування
Світоглядні основи
Священні книги дао-сизму
Святе письмо
Жанр творів
Значна частина тво-рів написана у стилі пісень
Поезія
(пісні)
Тематика творів
Події життя, розду-ми про своє місце у світі
Події життя, роздуми про своє місце у світі
Поетичні ідеали
Природа, самітність
Природа, бажання уник-нути суєти великого міста

Висновок: у творчості письменників багато світоглядних і мистецьких збігів.
6. Бесіда
- Хто із поетів (творчість якого ми вивчали) також постійно подорожував; спав під відкритим небом, але пильно вдивлявся в природу, бачив її красу? (Мацуо Басьо).
17. Аналіз поезії Лі Бо «Входжу в річку»
- Читання поезії вчителем
- Яким є настрій у ліричного героя?
- Що бачить поет, вдивляючись у природу?
- Чому вибрав цю пору року?
- Що можемо cказати про героя, до якого звертається поет?
- Які образи є символічними?
18. Аналіз поезія «Печаль на яшмовому ганку»
- Читання поезії учнем.
- Яким настроєм пронизаний вірш?
- Які образи допомагають визначити час і місце події?
- Яку картинку ви хотіли б намалювати прочитавши поезію?
17. Робота над ілюстраціями учнів до поезії Лі Бо.
         (Учні коментують свої роботи)
ІІІ. Підсумок уроку
1. Технологія «Мікрофон»
- Яке враження справила на мене поезія Лі Бо?
2. Повторне звернення до епіграфа
- Чи можемо ми слова В.Гюго віднести до творчості Лі Бо?
ІV. Домашнє завдання
Аналіз поезії Лі Бо.